pensia pe caz de boala

Epilepsie

Postata de alinacle cu 12 ani in urma.

daca sotu sufera de epilepsie se poate pensiona pe caz de boala chiar daca are doar 32 de ani,daca da cum trebuie procedat si de ce acte este nevoie ,daca stie cineva la ce suma se ridica o asemenea pensie ,va multumesc

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru acordarea pensiei de boală în cazul acestei afecţiuni trebuie îndeplinite două condiţii principale: vechime în muncă peste un anumit prag (în funcţie de vârstă) şi gravitatea afecţiunii cronice (nevindecabilă sau greu vindecabilă) peste un anumit prag. Pragurile menţionate mai sus sunt stabilite prin lege (Legea pensiilor de invaliditate)

TataNicu

acum 12 ani

pensia pe caz de boala se acorda dupa o vechime in munca de 21 de ani, deci nu se califica, iar cuantumul nu este mare

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pentru detalii mai concrete despre posibilitatea pensionarii la aceasta varsta si cuantumul acesteia, cel mai corect este sa va adresati unui medic de medicina muncii.

va urez o zi buna

alinacle

acum 12 ani

va multumesc pentru raspunsuri,oare medicu neurolog nu stie sa imi dea mai multe informati

Medic Epuran

acum 12 ani

Medicul neurolog nu vă poate oferi mai multe detalii legate de acest subiect, însă puteţi apela la un medic de expertiză medicală din cadrul Centrului de Expertiză Medicală Teritorială

clau

acum 11 ani

buna ziua sunt claudia si am 26 ani si decat 3 ani de munca si sufar de o boala grava HIPOACUZIE PROFUNDA BILATERALA PAM PESTE 110 db cu & o grad de inteligibilitate supunetim va rog am drepru la vro pensie finca din cauza auzului nu am putut lucra va multumesc

lupu ana maria

acum 9 ani

Buna ziua! am 29 de ani si sunt suspecta de epilepsie, am fost internata la Elias dar nu mi a dat nimeni nici tratament nici diagnostic, de cate ori mi se face rau si vine salvarea imi spune ca am asa ceva, eu am lucrat si am fost in post natal 4 ani cu 2 copii, am cazut jos la servici si sefa mea nu ma mai primeste pana nu am un tratament, ( am reinceput munca dupa 9 luni de concediu fara plata si am lucrat 3 zile)ce trebuie sa fac cum sa procedez sa obtin un tratament sau un diagnostic, ptr ca asa trebuie sa platesc spitalizare sau consultatie. Sotul meu lucreaza la Jilava la Penintenciar de 10 ani cu carte de munca! V a multumesc!

Maria

acum 8 ani

Buna ziua ma numesc Maria am 47 de ani sufar de epilepsie de la varsta de 17 ani am umblat din comisii in comisii de la un doctor la altul si nu mi-au spus decat ca nu pot beneficia de pensie deoarece nu am destula vechime . Am lucrat aproximativ 3 ani in filatura ac***a aceasta boala luand tratament dar odata am intrat in convulsi si nu am mai fost primita la munca de atunci nu mai am servici poate cineva sa imi spuna ce pot face sa beneficiez si eu de o pensie deoarece asigurarea medicala o platesc ca sa pot beneficia de tratament compensat.