O dilema!

Epilepsie

Postata de Alyn93avaecus cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
As avea o intrebare la dumneavoastra daca se poate.Care sunt efectele cofeinei intr-o boala cum ar fi epilepsia sau orice alta boala care ar declansa convulsii de genul celor caracteristice epilepsiei?
Spre exemplu..care sunt efectele negative? si bolnavul care face astfel de crize are voie sa bea cafea?

Raspunsuri (3)

Alina Daniela3

acum 10 ani

nu are voie cafea deloc

A.della

acum 10 ani

Neuroexcitantele precum cafeaua,energizantele,pepsi ,cola si alte minuni care contin cofeina sunt contraindicate.Tutunul si alcoolul sunt incluse tot in categoria produselor interzise.Nu inteleg,diagnosticul de epilepsie a fost confirmat sau exista suspiciunea?sunt afectiuni si de origine non-epileptica.

Alyn93avaecus

acum 10 ani

A fost pus diagnosticul de epilepsie.Multumesc mult pentru raspuns!