neurologie

Epilepsie

Postata de daniela_madalina04 cu 10 ani in urma.

am 24 si iau de la varsta de 14 ani tratament pt. epilepsie dar nu mia fost gasit nimic. si nu am convulsii ca alte persoane dar imi este frica sa ma las de tratament. acum am 24 de ani .

Raspunsuri (8)

daniela_madalina04

acum 10 ani

buna ziua pt. ada o dieta nu se fac inainte niste analize ?

Bla

acum 10 ani

Si diagnosticul de epilepsie pe ce criterii a fost pus? Daca nu s-a gasit o patologie,nu ai convulsii,de ce iei tratament pentru epilepsie?

daniela_madalina04

acum 10 ani

nu am convulsii

Bla

acum 10 ani

La 14 ani de ce ti-au fost recomandate antiepielpticele in conditiile in care nu s-a confirmat existenta epilepsiei? Cand ai fost ultima data la medic? Putin probabil sa suferi de epilepsie din ceea ce zici tu,adica absenta crizelor si nimic concret care sa confirme boala si mai ales ca in timp de 3 ani fara crize poti sa reduci treptat dozele pana renunti la tratament.Cand spui ca nu ai avut convulsii te referi in ultimul timp sau ca nu ai avut niciodata?Indicat este sa discuti si cu un neurolog!

daniela_madalina04

acum 9 ani

m-am speriat de un catel care a fost omorat , adica soc

mica

acum 10 ani

Am auzit ca sunt cazuri de epilepsie care se vindeca odata cu inaintarea in varsta ,deci trebuie sa faci o reevaluare medicala

mariana

acum 10 ani

Buna am si eu o antrebare ,tatal meu a avut o criza acum vreo sase ani, acum are 58 de ani ,de atunci a avut crize cam din trei an trei luni dar an ultimul timp nu sia mai luat pastilele si a facut o criza mult mai mare si a vomitat si foarte mult sange ,(cheaguri)ami puteti spune daca si sangele e legat de epilepsia??

marian

acum 10 ani

Buna ziua,

Va rog sa imi dati un sfat cu privare la starea de sanatate precara a bunicii mele in varsta de 84 de ani diagnosticata cu dementa mixta-stadiu avansat BPOC acutizat,infectie tract urinar (E coli, klepbatelor pneumonar) tipul anemie hipocrina forma usoara ,cifoza dorsala).
Mentionez ca a fost internata in spital de 2 ori la urgenta iar dupa externare ne-am lovit de refuzul dansei de a se hrani (practic nu se poate supravietui cu 2-3 lingurite de lichide pe zi-un mai stie sa consume/inghita lichide ,le tine in gura si le varsa). Tratamentul prescris inceput se face cu EBIXA- clorhidrat de memantina si Bilobil. Degeaba tratamentul din spital o pune pe picioare daca ea intr-o saptamana dupa externare devine din nou “leguma”.
Va rog sa imi spuneti cum ar trebui procedat.
Multumesc frumos!