metode contraceptive

Epilepsie

Postata de blueyes12 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Oana,am 23 de ani si am o relatie stabila. Am si eu o intrebare, ce metode contraceptive pot folosi,ac***a in vedere ca sunt bolnava de epilepsie. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

metodele de contraceptie includ pe cele cu bariera (prezervativul, diafragma), preparate hormonale combinate (contraceptive monofazice, trifazice) etc. mai multe detalii gasiti accesand link-ul:
//sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive_1025
Nu ar trebui sa utilizati contraceptivele orale in urmatoarele situatii:
- fumati mai mult de 15 tigarete pe zi si aveti mai mult de 35 de ani
- aveti in antecedentele personale infarct miocardic, accident vascular sau tromboza vasculara
- suferiti sau ati avut o forma de cancer mamar, uterin sau hepatic.