intreb un neurolog

Epilepsie

Postata de demoni_ekat cu 13 ani in urma.

am uitat sa mentionez ca tot ce am facut a fost sub supravegherea medicului.,lunar ma duc la control,medicul a incercat sa imi reduca medicamentul.....el mi-a explicat care sunt riscurile unei sarcini...eu nu consum cafea,alcool si tot ce stiu ca nu am voie,dar as fi vrut sa stiu daca pot folosi o crema de corp ce contine cafea si una pe baza de ardei iute,poate ma lamuriti cu asta......am vrut si alta parere..este dureros sa stii ca nu poti avea copii dar...important este sa fiu eu sanatoasa...va multumesc pentru raspuns

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Cremele de corp, daca nu sunt f concentrate, cred ca le puteti folosi (sincer nu am auzit de crema pe baza de ardei iute, eu mi-am pus o data un plasture cu ardei iute cand aveam torticolis si am facut o reactie pe piele ingrozitoare, 1 saptamana a fost umflata zona gatului unde pusesem plasturele, ganditi-va daca vreti sa folositi asa ceva...; cea cu cafea, daca nu e concentrata, cred ca e ok). Inca o data va spun, o persoana epileptica NU poate intrerupe tratamentul fara riscul de a avea o recadere. Va dati seama ce ar insemna o criza de epilepsie in timpul sarcinii? Tratamentul antiepileptic poate provoca malformatii grave fetale, insa interesati-va daca nu exista ceva medicament nou care sa nu afecteze fatul, din cate stiu ar exista ceva mai nou.

ionela

acum 13 ani

in criza de epilepsi se administreaza oxigen? daca nu de ce?

demoni_ekat

acum 13 ani

sincer....nu stiu