intreb un neurolog

Epilepsie

Postata de demoni_ekat cu 13 ani in urma.

acum cinci ani mi sa depistat epilestie[de lob frontal]..mi sa spus ca trebuie sa urmez un tratament ce dureaza 5ani si pe aceasta perioada nu este indicat sa raman insarcinata...am luat Trileptal300 si dupa ceva timp Trileptal 600 pe o perioada de 3ani si usoarele crize au trecut.....acum 4luni am incercat sa reduc treptat medicamentul si sa-l elimin in scopul pentru a incerca sa fac un copil dar ajunsa la ultima jumatate de pastila pe zi ,crizele au revenit...acum am reluat tratamentul ,am cateva saptamani si crizele s-au mai rarit....intrebarea mea este ce se va intampla atunci cand voi termina tratamentul?..voi putea avea copii?...eu am 34 de ani...va multumesc din suflet

Raspunsuri (2)

Iulo

acum 13 ani

Tratamentul pt epilepsie NU SE SCADE FARA AVIZ MEDICAL!!! In principiu o femeie cu epilepsie nu poate avea copii din cauza tratamentului si a riscului de malformatii, insa se pare ca exista mai nou un tratament permis si in timpul sarcinii. Consultati-va cu medicul dvs neurolog, pe care am impresia ca nu l-ati mai consultat de ceva timp, desi se impuneau controale regulate.

demoni_ekat

acum 13 ani

am uitat sa mentionez ca tot ce am facut a fost sub supravegherea medicului...el mi-a explicat care sunt riscurile unei sarcini...eu nu consum cafea,alcool si tot ce stiu ca nu am voie,dar as fi vrut sa stiu daca pot folosi o crema de corp ce contine cofeina si o alta crema pe baza de ardei iute...poate ma lamuriti cu asta.........am vrut si alta parere....este dureros sa stii ca nu poti face copii dar...important este sa fiu eu sanatoasa ....va multumesc pentru raspuns