exista tratament pentru boala ticurilor?

Epilepsie

Postata de Flory66 cu 14 ani in urma.

Exista tratament pentru "Boala ticurilor"? Asociata si cu o forma de epilepsie? Aceasta boala se manifesta prin miscari necontrolate din maini ,picioare , cap, clipit din ochi, si uneori prin sunete vocale. Boala a debutat la varsta de 7 ani, prin usoare clipiri din ochi si miscari din cap. In timp a urmat tratament cu mai multe neuroleptice dar fara nici un rezultat. Acum fiul meu are 21 de ani , am consultat mai multi medici neuropshihiatrii dar rezultatul a fost acelasi. Nu am reusit decat sa stopam evolutia bolii . In prezent urmeaza un tratament cu : depakine, rivotril, tiapridal, spiptomin. Daca m-ai sufera cineva de aceasta boala , sau stie vreun tratament (poate sa fie si naturist) , va rog daca puteti sa`mi raspundeti.

Raspunsuri (3)

ionut

acum 12 ani

am un baiat de 12 ani si clipesteste des di ochi.de 2 saptamani.nu stiu ce pot face

ionut

acum 12 ani

poate fi ceva pe baza psihica?

Utilizator21625241747

acum 2 ani

eu am 36 ani , de la 14 ani ma confrunt cu un focar epileptic pe partea stanga a creierului, iau Garaban 300 si Serodeps dar in urma cu 3 ani mi-a aparut un tic nervos , dau din cap tot timpul,cand sunt obosita si stresata mi se accentueaza, am incercat orice pe baza de plante cum ar fi Nervocalmin dar nimic, mi-a dat doctora Anxiar dar nimic, exista ceva cu care sa ma lase ?