Epilepsie sau lipsa de calciu

Epilepsie

Postata de WoKy cu 10 ani in urma.

Buna. In urma cu cateva luni, am aboservat ca-mi pierd constiinta pentru cateva secunde.
Vineri, in timp ce ma pregateam de mancat, cand am scos painea, am scapat.o din mana. In tot acest timp, mi-au spus ai mei ca tremuram.
Sambata seara, dupa o zi lunga in care am umblat incontinuu, am mai facut si vreo 12 km cu bicicleta, cand am ajuns acasa, in jur de ora 9, in timp ce ma statea la calculator, am facut o criza. Mi-au spus parintii ca mi-a curs sange din gura. Mentionez ca sunt fumator, iar in ultima perioada am dormit in jur de 3-4 ore pe noapte, iar Joi spre vineri am stat la meci, asta insemnan ca am adormit in jur de 12:30, si m-am trezit la 5:45.
Am uitat sa adaug ca fac naveta la scoala.
Marti o sa imi fac un set de analize, la ce ar trebui sa ma astept?
Multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

a

acum 10 ani

Lipsa de calciu REALA apare dupa ce sunt extirpate sau afectate parotidele,insa diagnosticul de spasmofilie,lipsa de calciu nu-i altceva decat nevroza ,sunt somatizari ale anxietatii sau simple (mai mult sau mai putin) manifestari isterice, deci limba muscata,contractiile musculare violente,pierdere starii de constienta sunt specifice epilepsiei,insa tine cont ca la tine crizele pot fi provocate verifica bine imprejurarile in care apar crizele,varsta de debut,factorii ,traseul electroencefalogramei, renunta la excitantele nervoase, evita sa faci sport o perioada,adica sa te hiperventilezi crizele de tip absenta sunt favorizate de hiperventiletie,evita sa pierzi noptile si orele de somn.