epilepsia si sarcina

Epilepsie

Postata de cristinaalina cu 11 ani in urma.

sunt bolnava de epilepsie ,nu am mai facut crize de 8 ani,dar iau un tratament destul de tare este vb despre fenobarbital depachine si finlepsin|(carbamazepina),acum cateva zile miam fc un test de sarcina pentru ca a intarziat sa imi vina menstruatia,testul a rezultat pozitiv....ce este de facut...pot pastra copilul?va rog sa imi raspundeti sunt disperata.multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tratamentul prescris nu se administreaza in timpul sarcinei datorita riscul de afectare fetala. Este nevoie sa consultati atat medicul neurolog curant cat si ginecolog pentru decizia finala referitoare la pastrarea sau nu a sarcinei.

Riedl Izabela

acum 11 ani

mie doctoru mi-o zis ca daca timp de 2 ani nu mai fac crize..inseamna ca m-am vindecat daca sunt copil..si eu am din clasa a 6 a epilepsia..acum is a pe a 11..pff fenobarbital e un medicament bun pentru sarcina ...el se administreaza chiar si la bebelusii noi nascuti cu icter...si mie mio schimbat medicul neurolog tratamentul cand o aflat ca sunt insarcinata..acum iau fenobarbital fiindca nu affecteaza copilul si e si anti epileptic..eu is logodita si mi-am dorit copilul asta ..sper ka teo ajutat sfatu meu..