durata crizei

Epilepsie

Postata de Iulia Gruia cu 10 ani in urma.

Fiica mea de 4 ani,in urma unui incident a avut o trauma craniana cu criza epileptica.Dupa 4 luni a mai facut o criza care a durat f mult si s-a manifestat astfel : privire in gol,pierdera cunostintei,urinare si ''''convulsii'''' care nu se simteau decat la atingere.Dupa cca 10 min de laacest episod au inceput convulsiile ,care la inceput au fost partiale apoi au devenit generale.E normal ca o criza cap-coada sa dureze 20_30 min????? Imi puteti raspunde la : [email protected]. Multumesc

Raspunsuri (1)

abc

acum 10 ani

Este status epileptic si este o urgenta medicala,in conditiile respective trebuie sa apelati la sistemul de urgenta,daca o criza depaseste 5 minute sau observati ceva in neregula cu fetita in momentul crizei,cum ar fi ritmul respiratiei.Urmeaza un tratament?ati efectuat un EEG?