crize epileptice

Epilepsie

Postata de nikk1_2006 cu 10 ani in urma.

am 21 ani si fac tratament cu lamotrin si depakine de 6 ani. as vrea sa stiu daca pot avea copii? astept raspuns multumesc mult

Raspunsuri (2)

Abc

acum 10 ani

Nu ai precizat daca esti barbat sau femeie.Boala nu se transmite,cuplurile in care parintii sufera de epilepsie pot avea copii perfect sanatosi,insa prin ereditate se transmite doar predispozitia catre crizele convulsive.In conditiile in care esti femeie trebuie sa discuti cu medicul neurolog pentru a adapta schema de tratament specifica femeilor bolnave de epilepsie care isi doresc un copil sau sunt insarcinate si trebuie discutat si cu medicul ginecolog.

Abc

acum 10 ani

Nu ai precizat daca esti barbat sau femeie.Boala nu se transmite,cuplurile in care parintii sufera de epilepsie pot avea copii perfect sanatosi,insa prin ereditate se transmite doar predispozitia catre crizele convulsive.In conditiile in care esti femeie trebuie sa discuti cu medicul neurolog pentru a adapta schema de tratament specifica femeilor bolnave de epilepsie care isi doresc un copil sau sunt insarcinate si trebuie discutat si cu medicul ginecolog.