criza de spasmofilie??? cum sa il ajut?

Epilepsie

Postata de ANDREA0411 cu 12 ani in urma.

Ieriprietenul meu a avut un mic incident cu masina (nu s-a busit, doar cat s-a atins putin). L-a oprit politia i-a dat actele dupa care s-a trezit la spital, nu stia ce s-a intamplat cu el, nu-si amintea nimic si era foarte speriat. Medicul de garda l-a consultat avea tensiunea normala, insa pulsul il avea peste 120. I-a dat reteta oseocare, aspacardin si vitamax. In cele din urma si-a revenit, desi il durea foarte tare capul.
Cand s-a dus la politist sa isi recupereze actele, acesta i-a spus ca sa se duca sa isi faca un control pentru ca reprezinta un pericol pentru circulatie. I-a spus ca facea spume la gura si avea gura inclestata.
Acum nu stiu ce sa cred... prefer sa cred ca a exagerat politaiul. Pe reteta la diagnostic medicul i-a scris spasmofilie.
precizez ca seara trecuta nu a dormit deloc, a mers cu masina toata noaptea, iar ultima perioada a fost obositoare pentru el. probabil ca s-a acumulat oboseala si sperietura de la accident.
Maine vreau sa ma duc sa il programez pentru un tomograf, As dori sa stiu mai multe informatii despre ce as avea de facut. Suntem din Galati. ce clinica recomandati??
Multumesc anticipat si astept cat mai curand raspunsuri.

Raspunsuri (2)

lili

acum 12 ani

epilepsia este depistata cu ajutorul electroencefalogramei. tomograful se face ptr.a depista o eventuala cauza,desi nu intotdeauna cauzele se cunosc.

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

buna ziua,
trebuie mers la neurologie ,este posibil sa fi facut o criza epileptica
trebuie cautata cauza
analizele sunt urmatoarele:
electroencefalograma- sa vada daca e traseul normal
RMN - se vede daca e tumoare care poate cauza criza epileptica
tomografie