Convulsiile febrile la copil

Epilepsie

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Si baietelul meu in varsta de 2 ani si 4 luni a facut acum 2 zile convulsii febrile. Ne-am speriat ingrozitor pentru ca daduse ochii peste cap si se misca spasmodic si inclestase rau de tot dintii. Noi ne-am gandit sa ii tinem gura putin deschisa, asa ca i-am bagat un deget in gura intre dinti. Ne-a muscat ingrozitor. Au durat cam 3 minute. Am ajuns la spital, ne-am internat, nu a repetat convulsiile, febra a ajuns atunci cam la 39.7. Ce analize se recomanda dupa convulsii? Noi o sa facem luni examen fund de ochi, control ORL, electroencefalograma, EKG, analize de sange.

Raspunsuri (4)

acum 16 ani

Buna ziua,
Doamna Adriana,
La primul episod de convulsii se recomanda urmatoarele analize:analiza generala a sangelui, calciul, glucoza, magneziul seric, electrolitii (in special, sodiul), analizele urinei, hemocultura, creatinina.
Multa Sanatate micutului!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am o nepoata in virsta de 5 luni si am internat-o acum 2 zile cu stari de voma ,scaune diareice si temperatura de 38,5 La o zi de la internare fara sa aiba temperatura a facut convulsie dupa spusele medicului .Intrebarea mea este:posibil sa faca convulsie si fara temperatura?Medicul nu a pus un diagnostic .va multumesc

ade

acum 14 ani

Buna ziua...

Da sunt cazuri in care temperatura apare dupa convulsie:(

ROMEO

acum 13 ani

AM UN BAIETEL DE 9 LUNI CARE DIN SENIN DUPA CE A PAPAT SI SA JUCAT CU VARUL LUI SI MAMI A VRUT SA IL SCHIMBE DE PEMPERS , DUPA SPUSELE DR. A FACUT O CONVULSIE DE CATEVA MIN DAR MANIFESTAREA A FOST DOAR BUZE VINETE SI MOLESEALA RESTUL ORGANISMULUI REACTIONAND NORMAL . LA SPITAL SA DESCOPERIT CA AVEA SI ROTAVIRUS
SI ACEASTA SIMTOMA SE NUMESTE CONVULSIE ?