Convulsii

Epilepsie

Postata de PCorina cu 12 ani in urma.

Buna . Am 24 de ani si un baietel de 1 an si 7 luni. Pe 9 septembrie am trecut prin ceva groznic. Baietelul meu din somn , a facut o criza , care a durat 35 min . A fost prima si nu am stiut ce sa fac . Am chemat salvarea , ia administrat diazepan in fundulet dar fara nici un efect, am ajuns la Spitalul Cilinic Victor Gomoiu unde i sa administrat diazepan intravenos. Am stat 3 spatamni ,am facut rmn si e totul bn . Primul diagnostic a fost STATUS CONVULSIV PARTIAL. I sa dat tratament DEPAKINE. pe 3 noienbrie ne-am internat la control , i sa marit doza deoarece a luat in greutate. Doamna Doctot mi-a spus ca nici acum nu stie cauza. Acum diagnosticul lui este.. EPILEPSIE PARTIALA CRIPTOGENICA. Tin sa mentionez ca nu a mai facut nici o criza . Vreau o alta parere si cine ma poate indruma la un specialist ca sa aflu de le ca si din ce cauza . MULTUMESC .

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o evaluare neurologica pediatrica va include descrierea crizei epileptice/convulsive , detalii despre desfasurarea sarcinii, nasterii, perioada postnatala , reactii la vaccinari, efectuarea unei electroencefalograme (EEG).

Utilizator11533977549

acum 5 ani

Buna. Ai gasit vreo rezolvare pana acum la postarea ta?