convulsii la copii

Epilepsie

Postata de secret discret cu 12 ani in urma.

buna am si eu o fetita de 3 ani si la 9 luni mia facut convulsie de atunci ia dat depahin3ani si a prelungit tratamentu pentru 5 ani as dori sa stiu daca o sa si revina din boala asta ca nea spus medicu ca nu mai este convulsie febrila este deja epilepsie dar ea nu face niciodata crize doar ca cand se raceste imi facew febra 41 de grade si as mai dori sa stiu daca ea ar avea dreptu la ceva pensie pt boala ei

Raspunsuri (2)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Doar daca se incadreaza la grad de handicap atunci poate avea pensie. Mergeti la comisia pentru persoane cu handicap sau la protectia copilului pentru informatii.

Lili

acum 12 ani

Doamne cate intrebari inutile pe aici care primesc raspunsuri, cateodata rautacioase. Aveti copii bolnavi...nu mai asteptati raspunsuri pe net, mergeti direct la doctor. Epilepsia nu este un handicap, este doar o boala si atat.Se poate vorbi de handicap atunci cand boala este asociata cu probleme intelectuale, adica mintal nu e dezvoltat in raport cu varsta.Deci ,prin urmare, nu beneficiati de pensie daca copilul are o dezvoltare mintala normala.