convulsii febrile la copii

Epilepsie

Postata de pushtoayk cu 13 ani in urma.

buna,
si fetita mea in varsta de 15 luni a facut convulsii febrile de 3 ori in 5 luni.I-am facut impachetari ,si-a revenit imediat si am mares la spital.In timpul crizelor tremura doar pe partea dreapta. As vrea sa imi spuneti daca sunt convulsii sau nu ca nici un medic nu a vazut-o in starea aceea.Sunt speriata ingrozitor ca nu cumva sa fie predispusa pentru epilepsie.Nu pot merge sa ii fac electoencefalogama pentru ca este prea mica si va rog sa ma ajutati voi daca ati intalnity astfel de cazuri.I s-au facut analizele si mi s-a spus ca totul este in ordine si face aceste crize pentru ca mai tarziu sa nu faca epilepsie,dar nu stiu ce sa mai cred.Acum ii dau timonil si fenobarbital.Astept raspunsurile voastre.

Raspunsuri (4)

Bacu Crina

acum 13 ani

Eu iti recomand sa mergi cu micuta la un medic specialist, neurolog (neurologie infantila) la spitalul Obregia: Tel./Fax: 334.79.94 (Prof. Dr. Sanda Magureanu). Profesionistii de acolo te vor indruma si-ti vor spune cat se poate de exact ce ai de facut pentru sanatatea micutei.

pushtoayk

acum 13 ani

Mersi mult crina,am fost in Valcea la un astfel de specialist si mi-a dat timonil ca sa nu faca epilepsie,dar sunt foarte ingrijorata.

floryny

acum 13 ani

De ce nu te internezi cu fetita in spital pentru investigatii mai amanuntite? Acest lucru te ajuta la excluderea unor probleme mai serioase si, in plus, vei invata cum sa preveni alte crize pe care micuta le poate face.

pushtoayk

acum 13 ani

Nu pot sa ii fac nici o investigatie pentru ca e prea mica.I-am facut doar analizele care i-ai iesit bine.