Consumul moderat de acool poate declansa crize?

Epilepsie

Postata de Mirinda cu 12 ani in urma.

Prietenul meu a fost diagnosticat cu epilepsie. La inceputul relatiei noastre mi-a zis ca are aceasta boala, insa nu mi-am dat seama ce inseamna acest lucru pana cand nu a avut prima criza..a fost oribil, m-am speriat atat de tare incat de atunci traiesc cu frica in mine ca va avea alta criza, din pacate nu reusesc sa ma linistesc. Vreau doar sa stiu daca e ok sa bea acool. Din pacate ii cam place sa bea si cred ca acest lucru nu ii face bine (neurologul lui i-a zis ca poate sa bea alcool, dar sa nu faca excese). Din experienta voastra, consumul moderat de alcool poate provoca crize?
Multumeesc!

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Alcoolul creşte excitabilitatea celulelor nervoase şi poate favoriza apariţia crizei epileptice de aceea este interzis consumul regulat de alcool. Desi consumul moderat de alcool nu este asociat cu o creştere a intensitatii crizelor, excesul de alcool precum si renunţarea la acesta dupa o perioadă de consum intens poate provoca crize de epilepsie.

vissss

acum 12 ani

da ii dauneaza mult alcoolul,cafeaua,energizantele si ciocolata

Mirinda

acum 12 ani

pai dintre toate lucrurile pe care nu are voie sa le consume, mai bea cate o bere, doua...chiar nu se poate abtine, in rest nu consuma ce nu are voie; si de asta eram curioasa cantitatea asta moderata as putea spune, de acool daca ii poate provoca criza

Llaviniaa

acum 11 ani

In epilepsie nu exista: "nu ma pot abtine". Bolnavii NU realizeaza gravitatea bolii lor pentru ca NU se pot vedea in timpul crizelor. Daca s-ar vedea ar tine un regim foarte strict. Parerea mea este ca mai mult sufera cei de langa ei, decat ei insisi. Apropiatii raman socati, cu frica in san, cu cosmaruri si insomnii... Majoritatea bolnavilor isi continua viata ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. De aceea este nevoie ca apropiatii sa le povesteasca crizele, cum aratau, ce faceau. Este foarte importanta comunicarea si constientizarea pacientului. Tie, Mirinda iti recomand multa rugaciune si credinta in Dumnezeu. Doar El iti poate da puterea necesara de a trece peste aceste crize si de a-ti gasi linistea. Imbratisari de ingeri.