cine ma poate ajuta...?

Epilepsie Scleroza tuberoasa

Postata de patu cu 13 ani in urma.

scuzati-ma dar daca poate cineva sa-mi raspunda si mie as fii recunoscator,daca prietena mea,viitoarea sotie are epilepsie putem sa facem un copil sau este riscant....???

Raspunsuri (3)

Oana

acum 13 ani

Buna,

O femeie ce sufera de epilepsie poate duce in conditii normale o sarcina, atat timp cat ea este strict tinuta sub control medical. In astfel de conditii, sansele ca bebelusul si mamica sa fie perfect sanatosi dupa nastere sunt egale cu cele ale unei femei ce nu sufera de aceasta afectiune.
Pe perioada de sarcina trebuie acordata grija speciala alimentatiei mamicii si administrarea de vitamine (vit. B si magneziu zilnic).
Inaintea conceperii copilului, ca si in cazul oricarei femei, sunt absolut obligatorii testari la cabinetul ginecologic, dupa care, sarcina poate fi luata in calcul.

Multa bafta!

Csara

acum 13 ani

Ar trebui sa ceara totusi parerea si medicului neurolog, cred ca si stadiul de evolutie al bolii, raspunsul la tratamentul prezent, etc.conteaza foarte mult. De asemenea, s-a demonstrat stiintific necesitatea administrarii acidului folic inainte de sarcina si in primele saptamani, in cazul mamelor care sufera de aceasta afectiune, pentru a scadea riscul bebelusului de a se naste cu spina bifida (boala intalnita la copii cu mame din aceasta categorie).

elena

acum 13 ani

un medic care ar putea sa stabileasca tratament pt asimetri hipocampicaprin atrofia hipocampuluidrept posibila scleroza tuberoasa BOURNEVILLE CU ELEMENTE PUTINE [NODULI SUBEPENDIMALI SI TUBERE CORTICALE