ce trebuie sa fac

Epilepsie

Postata de stefilyne cu 12 ani in urma.

buna seara.
As dori sa aflu daca tatal meu in varsta de 72 ani ,diagnosticat recent cu epilepsie poate beneficia de o pensie de handicap,pentru ca dansul are o pensie de C.A.P.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul tatălui d-vs contează foarte mult gravitatea afecţiunii cât şi vârsta la care a apărut această afecţiune. Ar fi recomandat consultul unui medic de expertiză medicală din cadrul Centrului de Expertiză Medicală a persoanelor cu handicap.

stefilyne

acum 12 ani

Afectiunea a fost depistata mai precis in data de 12.11.2011 cand a fost internat de urgenta la spitalul Obregia,iar crizele au aparut in urma cu aproximativ 2 ani ,dar erau mai rare ,iar de vreo 6 luni s-au cam indesit .Tatal meu sa afla imternat in continuare in spital ,iar in urma discutiei cu dna doctor dansa a precizat ca problemele dansului sunt destul de grave.
Mii de multumiri.

Medic Epuran

acum 12 ani

În această situaţie, din câte cunosc, tatăl d-vs nu poate beneficia de pensie de handicap

Mihaela22120678

acum 12 ani

Nu, nu poate primi pensie de handicap. Doar epilepsia din copilarie cu tulburari mentale beneficiaza de handicap. Puteti sa intrebati la comisia de evaluare a persoanelor cu handicap, care este alta comisie decat cea de expertiza a capacitatii de munca.

stefilyne

acum 12 ani

Multumesc Mihaela221020678.