Care sunt fructele interzise in epilepsie si care sunt permise? Se poate un raspuns, va rog frumos?

Epilepsie

Postata de Ale cu o luna in urma.

Fructe în epilepsie!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Fructele in sine nu sunt interzise in epilepsie, cu exceptia celor care ar putea provoca alergii individuale.

Cele care ar putea fi periculoase sunt cele care contin cantitati mari de tiramina, care poate declansa convulsii, cum ar fi bananele foarte coapte, prunele, avocado, grapefruitul, etc.

Fructele permise sunt cele cu continut redus de zahar, cum ar fi zmeura, capsuna, afine si merele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/ce-declanseaza-o-criza-de-epilepsiei_19832
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/meiul-lintea-si-hameiul-in-alimentatia-sanatoasa_11754
sfatulmedicului.ro/Mituri-Medicale/10-mituri-despre-dieta-si-alimentatia-sanatoasa_11763