Am epilepsie si fac pipi in pat,de ce?!

Epilepsie

Postata de magicsoul cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Ma numescTeodor si am 35de ani.De la varsta de 7-8ani am epilepsie aveam doar tremurici ale mainilor si gurii la inceput.Am luat Filepsin,Taver si am incercat Depakine dar aveam crize mult mai multe cu el si am renuntat.Am inceput de cativa ani iar cu Taver si am crize scurte la o luna inspre dimineata dar fac pipi in pat in timpul crizelor,de ce?!Oare medicamentul Keppra nu e mai bun?

Raspunsuri (5)

Kaiiria

acum 12 ani

Un duhovnic cu har stie ce "tratament" e cel mai indicat pentru dvs. O spun din experientele similare ale altor persoane. Medicamentele nu rezolva nimic si o stiti cel mai bine.

magicsoul

acum 12 ani

eu astept un raspuns de la un doctor.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar sa mergeti periodic, la 3 sau 6 luni la medicul neurolog pentru evaluare clinico-biologica si ajustarea tratamentului. nu este indicat sa-l intrerupeti deoarece crizele convulsive pot reapare. scaparea urinii reprezinta o manifestare a crizei convulsive majore (criza epileptica majora) , alaturi de pierderea constientei. exista 3 faze ce se succed in felul urmator: faza tonica, marcata printr-o contractie intensa a intregului corp si adesea prin muscarea limbii; faza clonica, corespunzand convulsiilor, secuselor bruste si generalizate; faza rezolutiva, caracterizata printr-o respiratie zgomotoasa, uneori cu pierderea urinei.

magicsoul

acum 12 ani

Va multumesc!Dar nu am intrerupt tratamentul si nu imi pierd constiinta in timpul crizelor.Bineinteles ca aveti dreptate ca trebuie sa merg periodic la medic deoarece nu prea am mai fost si medicamentul meu de baza nu prea se mai gaseste in farmacii.Eu i-au Taver acum si am aflat alte medicamente ca ar fi bune adica de Keppra si Neurontin,dar nu stiu daca sunt pe piata din Romania.Am o manifestare a tipului de crize ceva mai usor.

Andrei

acum 11 ani

Tratamentul trebuie insotit cu regim.
Du-te la toaleta inainte sa te culci, lucreaza la partea de meditatie si incearca sa te odihnesti mai mult
vezi mai multe aici: http://am-epilepsie.blogspot.ro/