Se bea vreun lichid inainte de endoscopie stomacala?

Endoscopie Examen cu bariu

Postata de Andrei Pitoaca cu 5 ani in urma.

Buna ziua. Am o situatie mai ciudata sa spunem. Banuiesc ca sunt mintit de o persoana referitor la o vizita la spital. Persoana cu pricina doreste ca eu sa cred ca are ulcer. A spus ca a mers la spital si a baut bariu dupa care a facut o endoscopie. Din start n-am inteles de unde si pana unde cele doua cauta in aceeasi interventie. Am intrebat-o daca are radiografia, sa vad si eu. Ei bine, surpriza, mi-a spus ca NU a facut radiografie, ca s-a facut endoscopie.

Din cate am citit chiar pe acest site, singurul lichid legat de endoscopie este un anestezic, iar cu acela se face gargara, NU se bea. Am intrebat-o pe persoana daca a avut gura albastra de la bariu si mi-a spus ca solutia cu bariu nu mai este albastra, este alba, ca este ceva nou si nu mai e ca inainte sa vopseasca.

As aprecia foarte mult niste lamuriri legate de aceasta situatie. Persoana imi este membru de familie si am motive sa cred ca posibil sa fie unele probleme mentale la mijloc, sau ca imi ascunde ceva mai serios.

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Andra Aprodu

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/endoscopia-digestiva-superioara_1312