Suspecta de endometrioza

Endometrioza

Postata de AlexaG cu 13 ani in urma.

Anul trecut medicul mi-a gasit un chsit ovarian de 3,8 cm pe ovarul drept. Mi-a dat doua luni de meleva si dupa , cand am revenit la control acesta nu suferise nici o schimbare, avea aceeasi dimensiune. Medicul crede ca este endometrioza si mi-a dat inca 6 luni de meleva. Exista vreo posibilitate sa fie altceva decat endometrioza?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Medicul sper ca e ENDOCRINOLOG. Altfel nu are relevanta.

AlexaG

acum 13 ani

medicul ginecolog

Iuli

acum 13 ani

Mergi la endocrinolog.

Adrienne

acum 13 ani

Medicul ginecolog, care face ecografia endovaginala, isi poate da seama de natura chistului.Daca are continut sanguin, atunci este vorba despre un chist endometriozic. Deja, timpul in care trebuia supravegheat, sub tratament, a trecut. Nu vei scapa de el decat prin intermediul interventiei chirurgicale,laparoscop. Se intervine doar asupra chistului, ovarul nu este afectat. Aceasta afectiune poate fi si motiv de sterilitate.