raclaj biopsic

Endometrioza

Postata de 99adriana cu 12 ani in urma.

intrebare dupa raclajul biopsic am avut hemoragie sau menstruatie,opt zile.exact la 2 zile dupa raclaj.din ce cauza?e ceva normal?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Este normala prezenta sangerarilor sau a unei secretii vaginale in prima saptamana dupa efectuarea colposcopiei. In cazul in care pentru oprirea hemoragiei s-a utilizat solutia Monsel, secretiile vaginale pot fi de culoare inchisa. Se poate utiliza un tampon igienic pentru sangerare. Se recomanda repaus sexual (evitarea contactului sexual vaginal) timp de o saptamana.