nutritie

Endometrioza

Postata de Go_Green cu 10 ani in urma.

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi de nutritive, pentru o persoana din familie, in tratamentul acestei boli, endometrioza Ce alimente sunt premise ai care nu sunt premise.
Endometrioza gradul 4 si operata clasic.
Multumesc mult.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu sunt recomandari dietetice specifice acestei afectiuni.

andreea

acum 10 ani

De obicei nu sunt recomandate restrictii alimentare date de catre medici, insa sunt de evitat toate produsele fitoestrogenice de exemplu soia, mararul, salvia, prea multe oua,
apoi zaharul si produsele cu concentratii mari de zahar, pentru cainflameaza tesuturile.
dar cu toate acestea alimentatia nu te pazeste de o recidiva si cu siguranta o sa mai apara si eu tot gr 4 operat clasic am avut prima interventie si la 2 ani m-am operat iarasi si dupa 5 ani mi s-a propus o noua operatie pe care o aman cat mai pot duce durerile....sunt forumuri unde poti intra sa vorbesti cu persoane care au aceasta boala si sa mai afli una alta.
mult succes