Endometrioza tratament ?

Endometrioza

Postata de Krysa3 cu 3 luni in urma.

Bună seara . Am 42 de ani și în urma unui consult , mi s-a pus diagnosticul de endometrioza în stadiul incipient . Mi-a fost prescris tratament cu Zafrilla pentru 3 luni , urmând a veni la control . Ce îmi puteți spune despre acest medicament? Am citit ca el încetinește boala , dar nu o vindeca . Practic , cu el voi scăpa doar de dureri ? Ce efecte adverse poate avea ? Va mulțumesc mult

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Zafrilla este un medicament hormonal care ajuta la incetinirea progresiei endometriozei prin suprimarea productiei de estrogen, hormon care poate alimenta cresterea celulelor endometriale. Prin urmare, el te poate ajuta sa scapi de dureri si discomfort.

Desi nu vindeca boala, el poate gestiona simptomele si poate preveni evolutia acesteia.

Ca orice alt medicament hormonal, Zafrilla poate avea efecte adverse care includ bufeuri, uscaciune vaginala, modificari de dispozitie, oboseala, insomnie si iritabilitate.

Este important sa discuti cu medicul tau toate aceste potentiale efecte adverse, pentru a putea fi pregatita si pentru a putea gestiona corect situatia, in cazul in care apar.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-boala-tot-mai-des-intalnita_16789