Endometrioza se poata trata si medicamentos?

Endometrioza

Postata de Krysa3 cu 3 luni in urma.

Bună seara. Exista tratament medicamentos pentru endometrioza sau doar chirurgical? Menționez ca am 42 ani , fără nasteri și mai am și un polip uterin de 1cm și un mic fibrom de 5mm.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Endometrioza poate fi tratata si medicamentos. De obicei, tratarea endometriozei depinde de simptomele specifice pe care le are pacientul, de dorinta de a avea copii in viitor sau nu, precum si de varsta pacientului.

Optiunile de tratament includ medicamente care suprima sau modifica cursul bolii, controleaza durerea ce poate fi asociata cu endometrioza, sau interventie chirurgicala. Exista si cazuri in care se combina metodele de tratament.

In ceea ce priveste polipul uterin si fibromul, depinde de simptomele pe care le manifesti. Unele femei pot avece nevoie de interventie chirurgicala pentru a le indeparta, in timp ce altele pot fi tratate cu medicatie.

Este important sa discuti cu medicul tau toate optiunile de tratament, precum si riscurile si beneficiile fiecarui tratament in parte.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-proliferare-endomentru-generalitati_1110
https://sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-boala-tot-mai-des-intalnita_16789
https://sfatulmedicului.ro/Endometrioza/cum-functioneaza-tratamentele-naturiste-pentru-endometriozai_18233