Endometrioza - proliferare endometru

Endometrioza

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

In urma unei biopsii mi-a iesit urmatorul rezultat: endometru in stadiul proliferativ avansat, corion citogen dens pe alocuri cu fibroscleroza. Mici fragmente endocrvicale prezentand endocrvicita cronica. Exocervicita cronica cu acontoza si parakentoza. Endocervicita cronica papilara ulcerata cu tesut de granulatie in corion si reactie granulandoasa de corp strain. Se recomanda interventie chirugicala.
Intrebarea mea este: in ce consta interventia chirugicala, este grea? Este totusi un cancer de col sau uterin, de ovare???
Probabilitatea de a mai avea un copil este mica? Am 38 de ani RH negativ si grupa sangvina 01
Va multumesc pentru intelegere

Raspunsuri (6)

andreea-georgiana

acum 16 ani

buna ,eu am 38 ani m-am operat de 2 ori ,si m_au spus ca am endometrioza.Nu este cancer,fati pap test,si sfatul meu e sa te operezi.Un rezultat corect il obti dupa operatie,operatia nu e grea daca,te opereaza la paroscopie,eu nu mai pot avea copii ,cu endometrioza e o sansa mica de a avea copii.Dar dupa cum miau spus mie medici din italia,aici m-am operat si tot aici ma aflu,este o boala cu termen lung.doar cind intram la menopauza dispare.EU SI ACUM AM PROBLEME.dute la medic ,si ai grija de tine.mult noroc.

nuta96080

acum 16 ani

si eu am 38 de ani si ma confrunt cu aceasta boala de mai bine de 6 ani , nimeni nu a reusit sa -mi spuna ceva concret dar din carte am citit despre aceasta boala se pare ca nu avem cum sa o tratam ,nu pot sa spun decat ca eu am dureri aproape insuportabile,am gasit pe net un tratyament naturist care se pare ca a dat roade,adica nu mai aveam durei, dar odata intrerupt au reaparut acele dureri.numai bine

Elena991510

acum 15 ani

Ce tratament ati facut? ce urmeaza? cum va simtiti??

nuta96080

acum 15 ani

da, am facut un tratament naturist al lui livia ,il gasesti la despre copii,dar acum urmez un tratament homeopat de la masloc

Alessia

acum 10 ani

Nuta96080, nu poti sa scrii aici acel tratament? cum te-ai simtit dupa tratamentul homeopat?

Crista

acum 10 ani

Eu am scapat de durerile menstruale cu..... banalul ulei de masline extravirgin, presat la rece. Are efecte similare cu cele ale ibuprofenului (nurofenului).

Multa sanatate si credinta! "Faca-ti-se dupa credinta ta!"