diagnostic histopatologic

Endometrioza

Postata de 99adriana cu 12 ani in urma.

1 bloc 2 lame fragmente de endometru cu aspect de faza secretorie si un fragment de polip endommetrial functional.va rog sa-mi spuneti ce inseamna

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul indica piesele examinate (cele doua lame) si nu o descriere histopatologica.

membru214025

acum 12 ani

1. polip endometrial hiperplastic
2.glande endometriale poliferate.. asta este buletinul meu hispatologic! imi poate explica cineva? mai pe intelesul meu???va rog

Adrienne

acum 12 ani

Glande endometriale [glandele uterului ] proliferate [ care s-au inmultit in mod anormal ] definesc hiperplazia endometriala [polip endometrial hiperplazic ] . Hiperplazia este considerata stadiul de dinaintea cancerului de endometru. In functie de stadiul hiperplaziei, se stabileste si tratamentul.