chist endometric

Endometrioza

Postata de lovely76 cu 13 ani in urma.

dupa o ecografie vaginala, doctorita mi-a spus ca am un chist endometric pe ovar de 2 cm , mi-a spus sa revin la control dupa 3 luni sa vedem daca a mai crescut si daca va creste va trebuie sa ma operez, dar nu mi-a dat nici un tratament, intrebarea mea este :pot face ceva ca sa nu ajung la operatie??daca as incepe sa iau anticonceptionale se poate reduce chistul in cateva luni??si care anticonceptionale ar fi bune??/ Multumesc Raluca

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Banuiesc ca daca se putea face ceva, ti-ar fi recomandat medicul, nu?

zita-rodica

acum 13 ani

si eu am avut aceasta problema ,

Adrienne

acum 13 ani

Slabe sperante ca un chist endometriozic sa dispara...........Aceasta este o afectiune care nu se vindeca sub tratament,eventual poate sa apara si pe alt organ. Fiica mea,dupa aproape doi ani de tratament cu anticonceptionale , duphaston,etc., tot la interventia chirurgicala laparoscop a ajuns. Dupa interventie,pe biletul de externare se spune ca, in pelvis exista mai multe astfel de chisturi mici............Cel de pe ovar nu s-a refacut,dar sarcina tot nu apare.........