buletin histopatologic

Endometrioza

Postata de alina232114116 cu 15 ani in urma.

in urma unor dereglari de ciclu care dureaza de un an de zile mi s-a efectuat un chiuretaj biopsic.doctorul a spus ca am mucoasa uterina atrofiata .mentionez ca am varsta de 34 ani si am o oboseala fantastica de care nu mai scap si uneori ma doare peste tot:maini, picioare,spate,articulatii, iar noaptea transpir f.rau incat se uda hainele pe mine si niste junghiuri in spate sus in dreptul plamanilor.este posibil sa fie oare cancer si sa se fi inselat doctorul?sa fii urcat de jos din abdomen in sus in plamani?in decembrie plamanii erau buni dar mi-e tare teama ca e ceva rau in mine pt. ca ma simt la capatul puterilor.rezultatul biopsiei este:"descriere microscopica: endometru cu raport glandulo-stromal de 1/1 cu glande tubulare, mici, regulate delimitate de un epiteliu cubic intr-o stroma edematiata si cu marcate hematii extravazate.diagnostic histopatologic:endometru de faza proliferativa precoce".chiuretajul mi s-a efectuat din cauza sangerarii care dura de trei saptamani,ginecologul la care urmez imi zice ca nu e nimic grav, ca este o cadere hormonala dar totusi sunt ingrijorata .please un sfat competent .ca sa nu mai sangerez mi-a prescris orgametril 20 zile pe luna din ziua a 5 a a ciclului menstrual pt ca nu suport anticoncaptionalele cu estrogen.va rog sa mi raspunda cineva.

Raspunsuri (1)

MODORAN ELE NA AURORA

acum 14 ani

AM FOST OPERATA PE DATA DE 17 NOV.DE FIBROMATOZA UTERINA
REZULTATUL ISTOLOGIC..NODULI IN UTERO LEIMIOM CU ENDOMETRIOZA SECRETO AVANSATA.

COL UTERIN CU HIPERPLAZIE MICROGGHIANDULARE.
PORTIUNE VAGINALA CU ORIFICIU UTERIN STENOTIC.

DORESC SA AFLU EXACT CE INSEAMNA ACET LUCRU.

EXAMEN MACROSCOPIC.. UTER DE FORMA 13-7-5CM SI 240GR.
PREZENTA DE NODULI DE CULOARE ALBA,FASCICOLARE,DIAM. DE 6 CM.
ENDOMETRU DE CULOARE ALBA ,RELEVAT POLIPOIDE.