rezectie apicala

Endodontie

Postata de SNATCH cu 10 ani in urma.

buna ziua, aseara la ora 8 am iesit din operatie. o rezectie apicala la premolarul stang inferior. Infectie era foarte aproape de nerv( nu am retinut numele lui).Astazi, a doua zi dupa operatie inca ma simt amortit sub buza in partea stanga si nu simt pic de durere. tin sa mentionez ca am mai avut o interventie la fel la o masea si fix in noaptea aia ma durea de la cusaturi pentru ca anestezia trecusere. Am vorbit cu mai multi doctori care mi-au zis ca sunt 2 variante mari si late: 1) ca serul de la anestezie sa se fi infiltrat prea mult si sa-mi treaca in 3-4 zile sau sa-mi fi atins nervul si sa raman asa de acum inainte si ca cei care-mi zic sa iau vitamina B12 si ca intr-un timp indelungat iti va trece doar te duc cu zaharelul.

Raspunsuri (3)

Dr. Cosmin Ulman

acum 10 ani

Buna ziua,
acestea sunt variantele posibile. In cea de-a doua situatie se poate sa revina sensibilitatea partial sau total sau se poate sa nu revina .
Trebuie sa luati un complex de vitamina B, nu doar B12.

Dr Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

Rusu Emil Horea

acum 10 ani

Raspunsul corect trebuie sa vina de la cel(cea) care a facut interventia.Situatia anatomica predispune la un astfel de accident, descris in literatura de specialitate.

petronela

acum 10 ani

Buna ziua. Am si eu o problema la un dinte...Anul trecut mi-a fost "tratat" cica si plombat...Plomba a sarit si mi s-a rupt si putin din peretele dintelui. Am fost la dentist si s-a constatat ca nervul este mort in interior si ca e posibil sa fie un granulom format, insa nu am avut niciun fel de durere. Astazi mi-am facut radiografie si sunt 4 imagini pentru dintele respectiv: 2 imagini cu o pata neagra si 2 cu pata alba (curat). Cum as putea sa interpretez? Imi este foarte frica de rezectie , poate totusi ar exista si alta varianta...Va multumesc !