reactie alergica la devitalizant

Endodontie

Postata de bebita2 cu 11 ani in urma.

Am o problema de ceva timp la gingia dintre doi molari. Dentistul mi-a omorat nervii la ei cu dentocalmin si probabil a ajuns putin din acea substanta la gingie, pentru ca am mereu o rana rosiatica, necrozata, s-a format si un gol langa masele unde intra resturi de mancare. Nu stiu ce sa mai fac. De fiecare data cand m-am dus la doctor imi punea un gel, dar nu mi-a trecut deloc. Am clatit cu apa de gura cu clorhexidina, m-am dat cu un gel, dar nimic nu are efect. Ce pot face? Mi-e frica sa nu fie ceva mai grav. Exista vreun tratament pentru aceasta reactie alergica?
Multumesc si astept parerile dvs.

Raspunsuri (3)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 11 ani

Nu este reactie alergica. Este doar gingie inflamata.
Cauza cea mai probabila este caria care a mers poate sub nivelul gingiei. Daca plombele finale vor fi facute corect, situatia ar trebui sa revina la normal.
O alta cauza ar putea fi prezenta unei pungi parodontale.

In functie de cauza se pot cauta solutii de tratament. Cauza o poate stabili doar medicul care va consulta/trateaza.

bebita2

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspunsul prompt, insa problema mea este deja veche - de aproape un an de zile, ambele masele fiind plombate. Probabil s-a produs o arsura chimica, ceva de genul asta, de la acel devitalizant, care e posibil sa fi atins gingia. Daca ati putea sa-mi recomandati un gel sau o solutie indicata in astfel de cazuri, pentru ca deja a trecut prea mult timp si nu se mai vindeca.
Multumesc.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 11 ani

Cita vreme nu se umbla la cauza, puteti sa va dati cu ce vreti pe gingie, ca tot degeaba.
O plomba incorect pusa sau o punga parodontala va intretine in mod permanent inflamatia gingiei.
Pentru igiena suplimentara va pot recomanda sa folositi o periuta interdentara (gasiti la farmacie) pt spatiul dintre cele doua masele.