Radacina stramba - obturatie dificila?

Endodontie

Postata de Karmina2 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

am facut o obturatie de canal la maseaua 47 si 3 radiografii. Deoarece mi s-a spus ca am o radacina stramba, obturatia/materialul pentru obturatie nu a putut sa ajunga intr-o radacina pana la varf.

Doctorul mi-a spus sa punem plomba permanenta si asa, dar durata de viata a dintelui nu va fi prea mare, si va trebui sa fac operatie peste cativa ani.

Am pozat radiografiile:

http://i47.tinypic.com/330afb4.jpg

Intrebarile mele sunt:

1. Care este durata de viata a dintelui tratat asa si va trebui sa fac operatie? Se va inflama?

2. Exista metode prin care se poate ajunge cu materialul pentru obturatie pana la varful radacinii? Nu as vrea sa fac operatie sau sa se ajunga la extragere.

3. Daca ma duc la un medic specializat in endodontie cu microscop, am mai mari sanse de succes? Puteti recomanda pe cineva din Bucuresti?

Va multumnesc mult!

Raspunsuri (1)

Dr. Catalin Olaru

acum 13 ani

Un canal dintr-un dinte se poate prepara pana la varf ( apex ), atunci cand nu exista calculi rezistenti la actiunea substantelor de penetrare cum ar fi EDTA. Se pot folosi ace fine foarte elastice care se insinueaza in canale curbe si ajung pana la apex. Recomandarea mea ar fi sa nu dezobturati dintele, daca nu este un spatiu pana la apex mai mare de 2 mm. Daca s-a lucrat pe canale in conditii sterile, si nu exista sensibilitate atunci cand dintele vine in contact cu cei de la arcada antagonista, se poate sa ramana asimtomatic mult timp, ma refer la ani nu luni.