parestezie dupa rezectie apicala

Endodontie

Postata de iceflower cu 13 ani in urma.

buna seara,in urma cu cateva zile,mai precis sambata am avut programare pt o rezectie apicala la premolarul inferior partea stanga.Tesutul infectat a fost inlaturat insa nu s-a putut face obturarea canalului deoarece bloca ceva acolo asa ca va trebui extras acel dinte.Ceea ce vreau sa aflu eu este :de ce si acum dupa 4 zile jumatate din barbie (partea stanga de sub buza si pana in dreptul premolarului) nu o simt,adica asa cum era amortit sambata dupa anestezie asa e si acum .Tin sa mentionez ca buza s-a dazamortit iar umflatura dispare incet incet.Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (8)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Posibil sa fi fost atins nervul in timpul interventiei.
Luati vitamine din grupul B (B complex), ajuta la revenirea mai rapida a situatiei la normal.

iceflower

acum 13 ani

voi tine cont de sfatul dumneavoastra
va doresc sa aveti o zi cat mai placuta!

iceflower

acum 13 ani

buna ziua,de cand mi-ati recomandat complex B parca sensibilitatea in acea zona a inceput sa revina la normal insa simt ca si cum as avea o greutate in locul respetciv.as dori sa stiu pentru cat timp sa mai iau pastilutele?
va doresc o zi cat mai buna!

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Pina cind sensibilitatea revine complet la normal. Greu de spus cit va dura revenirea.

mariczia

acum 12 ani

am aceeasi problema cu degetul de la picior. au trecut 6 zile deja si nu am inca simt tactil la el, cu toate ca am incaltaminte lejera. ce-i drept, am avut cateva zile la rand in care am stat 12 ore pe zi in picioare. si mai am si scolioza. exista vreo legatura cu acest lucru? va rog sa ma ajutati.
multumesc.

mariczia

acum 12 ani

am aceeasi problema cu degetul de la picior. au trecut 6 zile deja si nu am inca simt tactil la el, cu toate ca am incaltaminte lejera. ce-i drept, am avut cateva zile la rand in care am stat 12 ore pe zi in picioare. si mai am si scolioza. exista vreo legatura cu acest lucru? va rog sa ma ajutati.
multumesc.

mihaela

acum 9 ani

buna seara,am facut o rezectie apicala acum trei saptamani .si acum este obrazul umflat si am dureri,iar deasupra buzei si o parte din obraz,cand apas,parca ar fi un burete!oare imi vor trece vreodata simptomele astea!multumesc

Utilizator11591130098

acum 3 ani

Buna, Mihaela, am avut si eu rezectie apicala acum 3 zile si inca am dureri cumplite si sunt umflata. Tie ti-au trecut durerile pana la urma?