Odontectomie

Endodontie

Postata de cotzky cu 10 ani in urma.

Buna ziua! In urma cu 1 saptamana am avut parte de o odontectomie, am scoase si firele. Problema estea ca inca nu pot deschide gura decat 1-2 cm. Incerc sa fac exercitii, dar pur si simplu nu se deschide mai mult si apare si o durere pe partea unde s-a intervenit. Trebuie sa fortez mai mult? cand isi va reveni?

Raspunsuri (2)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 10 ani

mestecati guma 2-3 zile.

PETERDENT ART

acum 10 ani

buna seara,
desi tardiv va scriu,nu aveti mari motive de ingrijorare intrucat dupa extractii grele sau odontectomii se poate instala trismusul,exact ce aveti dumneavoastra cu limitRea deschiderii cav bucale.nu solicitati cateva sapt f tare articulatia temporomandibulara,faceti exercitii de inchidere si deschidere la inceut nu ample apoi cresteti fanta de deschidere treptat.daca in cateva sapt nu va reveni complet o laserterapie v ar ajuta.functioneaza miraculos in astfel de cazuri si nu este deloc dureroasa.dupa prima sedinta deja veti putea deschide aproape la amplitudinea normals.
Sper ca v am fost de folos,dAca mai aveti nevoie de nmine stiti unde ma gasiti:)
dr. Peter Otilia Erika