Molarul de minte ramas in interior dupa interventia chirurgicala.Exista complicatii?

Endodontie

Postata de Utilizator11531588143 cu 5 ani in urma.

Buna ziua,

In urma cu ceva vreme am trecut printr-o interventie chirurgicala pentru extractia molarului de minte (stanga sus), un molar inclus, situat in vecinatatea sinusului. Deorece dintele nu avea suficient loc fiind crescut intr-o pozitie nefireasca si impingand in dintele de langa, molarul de minte nu a fost extras. Interventia a durat timp de doua ore, dintele se misca insa medicul a recomandat sutura si sa incercam sa il scoatem peste 6 luni, timp in care dintele va cobori si va fi extras cu usurinta. Ce parere aveti? A mai trecut cineva printr-o situatie similara? Astept pareri. O zi buna!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/maselele-de-minte-cand-si-de-ce-trebuie-scoasei_16547