Masea da minte

Endodontie

Postata de yamaguchi cu 11 ani in urma.

Azi mi-sa extras o masea de minte de jos din pacate maseluta avea 3 radacini putin incovoiate ,una dintre radacini s-a rupt si a ramas acolo .Au spus ca are sub 3mm si ca nu este nici o problema nu se va infecta. Mi-au spus ca ar trebui sa taie din os pt a scoate radacina aceea micuta ,care peste vreo 3 ani va iesi la suprafata. Chiar nu exista nici un risc cu radacina inca in interiorul osului?

Raspunsuri (4)

Dr. Monica Voiculeanu

acum 11 ani

Sfatul meu este sa se incerce scoaterea acelui rest radicular. Se va suprainfecta si vor apare dureri care va vor duce la final tot la interventia de care aminteati mai devreme ("taierea osului, etc"). Sunt sanse sa iasa singura in ceva timp dar probabilitatea este foarte mica.

Dr. Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

Loredana

acum 9 ani

Buna ziua. Mia iesit maseaua minti ee iesita de jumate cand a iesit nu am avut de loc dureri iar acuma ma doare si gingia si ma doare amigdala dreapta de niki nu pot sa inghit nimic. am dureri groaznice ce pot sa fac. vreau un sfat

Loredana

acum 9 ani

Buna ziua. Mia iesit maseaua minti ee iesita de jumate cand a iesit nu am avut de loc dureri iar acuma ma doare si gingia si ma doare amigdala dreapta de niki nu pot sa inghit nimic. am dureri groaznice ce pot sa fac. vreau un sfat

Loredana

acum 9 ani

Vreau un raspuns cat mai repede. va rog.