Extractie

Endodontie

Postata de Studiolive cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am si eu o nelamurire, acum 5 zile am fost la medicul stomatolog pentru o extractie de masea putin mai dificila dar pana la urma reusita, dupa 2 zile am simtit ceva tare in locul maselei extrase, ceva asemanator cu un rest de masea. Am revenit la medic cu aceasta problema la care medicul mi-a facut un film si a spus ca maseaua a fost inlaturata si ceia ce simt eu este "osul ...". Acum intrebarea mea fiind ce as putea sa am si cum as putea scapa de aces inconfort. Va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cosmin Ulman

acum 10 ani

Buna ziua,

daca este foarte suparator (este ascutit si zgarie) se poate ciupi osul cu un instrument special la stomatolog. Nu este bine sa ramana foarte ascutit pentru ca poate rupe gingia si sa se vindece mai greu.

Cu stima,
Dr Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

PETERDENT ART

acum 10 ani

buna seara,
probabil ca este tardiv sfatul meu dar totusi vi l acord.ceea ce mai mult ca probabil ati simtit sunt mici resturi de os, asa numitele sechestre osoase.acestea sunt bucatele de os care s au desprins la extractie ,mai ales fiind una grea,si pe care organismul tinde sa le elimine de la sine.in cazul in care dupa o luna ,care este termenul complet de vindecare in cazul unei extractii tot simtit discomfortul ,se poate apelea la o mica plastie de alveola cu indepartarea marginilor osoase ascutite.
Sper ca v am fost de ajutor, daca mai aveti intrebari,aici ma gasiti!:)
dr. Peter Otilia Erika