Unde pot cauta ajutor cand nu am pe nimeni? Biserica, Dumnezeu, centre, asistenta sociala...?

Educatie pentru sanatate

Postata de MarcelM cu 3 luni in urma.

Scriu aici pentru ca sunt dezanadajduit si singur. Simt ca viata mea nu mai are rost si nu vad ce as mai putea face.
De mic am ramas cu traume, am manisfestari neplacute, am 28 de ani si nu am job. Ma simt disperat si neputincios. Parintii mei m-au lasat in plata Domnului, nu am avut niciodata prieteni si am ajuns sa fiu singur. Cred ca voi ajunge un om al strazii. Nu stiu unde sa merg. Imi pun speranta intr-un tratament de la psihiatru. E o situatie complicata pe care un psiholog sau un specialist ar intelege-o mai bine (nu am bani de terapie, asa ca nu ma trimiteti la psiho-terapeut, chiar daca m-ar ajuta). Nu ma descurc cu starile si gandurile mele, simt ca inebunesc, si imi este foarte greu.3

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Puteti suna la 112 pentru a primi ajutor imediat. De asemenea, exista servicii gratuite de consiliere psihologica oferite de diverse organizatii. Puteti sa va adresati si unui preot pentru ajutor spiritual si emotional.

Institutiile de stat ofera asistenta pentru cei care sunt in situatii de urgenta sau vulnerabilitate, cum ar fi primariile, centrele de asistenta sociala, centrele de primire in regim de urgenta sau centrele comunitare de sanatate mentala. De asemenea, ONG-uri precum Crucea Rosie ofera suport si indrumare.

Daca situatia dvs. nu este imediat urgenta, dar simtiti ca nu puteti sa mergeti mai departe, apelati linia de urgenta emotionala deschisa non-stop oferita de departamentul pentru Sanatate Mintala si Lupta Anti-Drog (0800 800 358). Acolo vor fi specialisti care va pot ajuta si indruma.

Puteti incerca si serviciile online gratuite de consiliere psihologica. De exemplu, PsihoHelp (www.psihohelp.ro) ofera consiliere online gratuita pentru persoanele care se confrunta cu probleme de sanatate mentala. E important sa intelegeti ca ajutorul este disponibil si ca nu sunteti singur.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Depresia---tristetea-patologica/depresia-tristetea-patologica_18
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/beneficiile-psihoterapiei-scurte-orientate-catre-resurse-si-solutii_12944
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/psihoterapia-aduce-la-suprafata-copilul-din-noi-insine_54