Donarea de sange

Educatie pentru sanatate

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot dona sange, ac***a in vedere faptul ca la 7 ani am avut hepatita A,virala.Acum am 26 de ani si o greutate de 54 kg.
Multumesc!

Raspunsuri (11)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna Silvia
Unui donator i se face intai un control medical (tensiune, examen radiologic, hemoglobina) si se determina grupa sanguina.
Daca trece cu bine peste aceste teste doneaza 400 ml.
Pentru a dona sange mai sunt si cateva conditii
-varsta admisa 18-62
-trebuie sa ai minim 60 kg
-intervalul de timp intre 2 donari nu poate fi mai mic de 72 de zile

acum 15 ani

Buna Silvia,

Nu vei putea dona sange!

Nu din cazua greutatii ci pentru ca, persoanele care au sau au avut: hepatita (de orice tip), TBC, sifilis, epilepsie, diabet zaharat, ulcer, etc, nu sunt acceptate ca donatori.

Este frumos gestul pe care vrei sa-l faci, insa din pacate, nu este posibil!

bianca

acum 13 ani

eu am avut tbc la 10 ani asta se intampla in2000. de ce dupa 10 ani nu pot dona ?

AmaliaM

acum 2 luni

Bună!
Și eu am fost în aceeași situație. Am avut TBC când aveam 1 an și am vrut să donez la 21 de ani. Mi s-a spus că nu se poate, asta este legea. I-am zis că am citit că în alte țări se poate dacă au trecut min. 5 ani de la ultimul tratament și TBC-ul este evident inactiv. Răspunsul era că ei înțeleg dar în România nu e așa și să aștept până când se modifică legea.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori sa donez sange. an 20 de ani, 54 kg, nu am avut boli "periculoase", sunt sanatoasa.
unde se poate dona in cluj-napoca?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

"Situatii care interzic donarea:
- donatorul este un barbat care a intretinut relatii sexuale cu un alt barbat, chiar daca au folosit prezervativ"
Ce motiv medical puteti invoca pentru care ar fi o problema faptul ca un barbat a intretinut relatii sexuale cu alt barbat PROTEJAT?! Care ar fi fost diferenta daca facea acelasi lucru cu o femeie? Pura curiozitate.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Daca donez sange, voi primii in mana hartiile cu rezultatele analizelor???

cristi

acum 13 ani

da ... poti sa mergi cred ca dupa 2 zile si sa iti ceri fisa cu rezultate ...

chirman oana alexandra

acum 13 ani

tatal meu are trigliceridele 529 dak doneaza sange ii scad trigliceridele?va rog sa imi raspundeti

Andrei

acum 12 ani

Daca ai virusul hpv poti dona sange?

mihaela

acum 11 ani

as dori sa donez sange deoarece am circulatia foarte p***a in rest nu am probleme de sanatate, ar fi bn? ce ziceti nu am donat niciodata