Trebuie sa iau pilula de a 2 a zi?

Educatia sexuala

Postata de Ioana cu un an in urma.

Buna ziua!
Astăzi am avut un contact cu prietenul meu, dar la un moment dat am observat ca prezervativul lipsește. El nu ejaculase, am încercat sa scoatem prezervativul, dar nu am reușit, am folosit alt prezervativ, iar când am ajuns acasă am reușit sa îl elimin și pe cel blocat, mai mult acum 4 zile am fost la ovulatie. Acum întrebarea mea este ar trebui sa iau pilula in condițiile in care el nu a ejaculat atunci când a alunecat primul prezervativ?

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Daca sunteti activa sexual si nu utilizati inca o forma de contraceptie regulata, va recomandam sa discutati cu un medic pentru a identifica optiunile de contraceptie care va sunt potrivite si care va pot ajuta sa evitati sarcina nedorita in viitor.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/informatii-de-baza-despre-sex_13763
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegem-metoda-contraceptiva-potrivita_10677
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186