Testicul

Educatia sexuala

Postata de Sergiu1717 cu 12 ani in urma.

Buna seara! De 2 zile ma doare testiculul drept. Asta doar la atingere(cei drept atunci am purtat nicte boxeri cam prea stramti si pantaloni tot stramti), dar numai uneori. Daca dorm seara fara chiloti imi trece durerea in 10-15 min (chiar daca ating nu ma doare, e normal). Sunt ambele testicule la locul lor si nu simt nimic anormal la palpare, dar dreptul uneori in cazurile mentionate mai sus ma doare. Oare sa fie vreo problema sau e din cauza boxerilor? Ma ingrijoreaza acest fapt mai ales ca durerea merge uneori pana in spatele inferior.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

persistenta durerilor testiculare insotite de fenomene (roseata, inflamatie, secretii uretrale, modificare de volum al scrotului) este un motiv de prezentare la medicul urolog. durerile testiculare se intalnesc in: infectia cu chlamidia; epididimita (inflamatia testiculara);hidrocelul (edemul scotului); hernia inghinala; litiaza renala (prin migrarea calculilor de la rinichi prin ureter, vezica si uretra); oreionul; orhita (inflamatia testiculelor); tumori scrotale; spermatocelul (acumularea de lichid la nivelul testiculului); traumatismele testiculelor; torsiunea testiculara (testiculul rasucit); varicocelul (vene marite la nivelul scotului).

nu conteaza

acum 9 ani

in loc sa dati o explicatie plina cu termeni necunoscuti pentru omul de rand mai bine ati incerca sa explicati frumos pe intelesul tuturor.Nu toti avem facultatea de medicina..

Gabriel

acum 8 ani

Bună seara am și eu 2 mici probleme 1 am la testicole stâng vena de sânge mai mare mai lunga parcă as avea varice e normal este de foarte mult timp nu am avut nici o data dureri sau probleme ..iar a 2 problema mam pus sa fac un dus ca sunt răcit și în timp ce mă spălăm mi-a curs câteva picături de sânge din penis am 28 de ani e normal??? Se poate întâmpla ca mam forțat la munca prea tare azi..