Oare nu pot ramane insarcinata?

Educatia sexuala

Postata de dienutaa cu 9 ani in urma.

Buna, tuturor! Mentionez ca nu sunt o adolescenta, poate nu e cea mai potrivita categorie, dar m-am gandit ca e cea mai citita... Deci, am si eu o nedumerire, insa va rog sa nu radeti de mine.. Am o relatie de 3 ani, stabila, a fost primul meu partener sexual, acum locuim impreuna si ne-am inceput viata sexuala cam de 2 ani si ceva. Mentionez ca am folosit prezervativ doar de cateva ori la inceput si atat. De asemenea, niciodata nu s-a produs ejacularea interna, intotdeauna afara. Totusi, exista sanse ca eu sa am o problema in a ramane insarcinata, ac***a in vedere acel lichid preseminal? Inca nu a ejaculat niciodata in mine intentionat, pentru ca mai avem de muncit la casa si urmeaza sa facem si nunta si apoi am zis ca facem si un bebelas :).. Insa, daca se intampla este binevenit.. Deci, nedumerirea mea este ca nu pot ramane gravida daca nu s-a intamplat niciodata in 2 ani si jumate aproape, D-zeu tine cu noi sau sunt sanse slabe in conditiile in care ejacularea este in exterior? Astept raspunsurile voastre si nu vreau sa fiti rautaciosi.. Multumesc mult..

Raspunsuri (1)

Alina

acum 9 ani

E veche postarea ta din cate vad deci probabil ai ramas insarcinata sau cel putin incerci activ...sunt mai mare decat tine,am 3 copii din care pentru ultimul a trebuit sa urmez si un tratament.

Sansele statistice pentru ca un cuplu perfect sanatos sa faca un copil in fiecare luna - cei care incearca activ nu doar lichid preseminal din cand in cand - sunt de doar 10%.

Totusi, cand va veti hotari sa incepeti, te sfatuiesc sa faci analize de dinainte de conceptie ca sa vezi daca totul este in ordine, sa nu incerci un an degeaba si abia apoi de investigatii. Am pierdut 1.5 ani inainte de a ne hotari sa mergem la medic sa vedem daca e ceva in neregula sau nu, ca doar mai aveam acasa inca 2 si deci...eram fertili. :)

Mult succes!