Motive intarziere menstruatie

Educatia sexuala

Postata de elenaandreea92 cu 11 ani in urma.

Buna ziua ! As vrea sa stiu care ar putea fi motivul intarzierii ciclului in conditiile in care acum o luna am incercat sa am un contact sexual dar fiind virgina nu s-au intamplat prea multe,dupa parerea mea nimic din moment ce nu au aparut nici macar urme de sange,,,acest lucru s-a intamplat luna trecuta in prima zi dupa menstruatie.Mentionez faptul ca acum 2 -3 zile am facut si un test de sarcina si a iesit negativ.Multumesc pt ajutor anticipat!

Raspunsuri (4)

Motivul

acum 11 ani

Motivul pt. interziere este unul psihosomatic si anume incercarea de dezvirginare sau dezvirginarea prpriuzisa are un astfel de impact in peste 70% din virgine.
Nu este legata de sarcina asa cum se crede, teama este inutila.
Numai daca citesti aici pe forum vei gasi peste 100 de cazuri similare cu ale tale. Sufletul tau nu mai este virgin, desi corpul este caci virginitatea este
nu numai fizica si ci sufelteasca. Ca urmare trupul reactioneaza la schimbarea din suflet.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Printre cauzele ce duc la intarzierea ciclului menstrual se numara: stresul, tulburarile hormonale, inflamatiile/ infectiile din sfera pelvina, tulburarile metabolice, etc.

r3b3

acum 10 ani

Buna ziua...am si eu o intrebare .. Dc mi-a intarziat menstruatia 4 zile? Dobicei imi venea la data fixa!! Am dureri insuportabile nu pot sa ma misc mai deloc din pat...Sa fie din cauza unui chist ovarian? e de 3 cm! va rog ast un raspuns!

marriy

acum 9 ani

Buna ma numesc daniela di am 17 ani...am avut primul meu act sexsual cu o zi in urma iar partenetul meu bu era protejat...totusi nu a ejeculat in mine ..
Imi e teama sa nu cumva sa fi ramas insarcinata iar acum imi e foarte teama ...ajutatima cu un raspu s va rog cate sanse sunt sa fi ramas mai ales ca peste o saptamana ar trebui sa am ciclul...