intarziere menstruatie

Educatia sexuala

Postata de elenaandreea92 cu 11 ani in urma.

Ma numesc Elena,am 20 de ani si am cateva nelamuriri in ceea ce priveşte menstruatia. In ultimile 2 luni totul a decurs normal dar luna aceasta am o intarziere de 6 zile desi nu am avut niciun contact sexual in ultima luna.Care ar putea fi motivul acestei intarzieri?Multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Printre cauzele posibile se numara: stresul, infectiile din sfera genitala, tulburarile hormonale, tulburarile metabolice, etc.
Mentionez ca ciclul menstrual poate varia , in mod normal, intre 21 si 35 de zile.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog.