inceperea vietii sexuale

Educatia sexuala

Postata de Catalina Maria cu 9 ani in urma.

Buna ziua ! Am cateva intrebari ... Eu si prietenul meu suntem impreuna de un an si opt luni , a trecut ceva timp de cand suntem impreuna, asa ca am cazut de comun acord sa trecem la urmatorul nivel .. eu sunt virgina, iar el si-a inceput viata sexuala cu ceva timp inainte sa fim noi impreuna . Problema este ca nu suntem foarte informati si am dori cateva sfaturi... Nu sunt sigura daca trebuie sa iau anticonceptionale sau daca e suficient sa folosim doar prezervativul ( bine am si teama sa nu se rupa ) de aceea a-si dori sa iau anticonceptionale, daca ar fi sa iau.. nu stiu de care , cum trebuie sa le iau si cand ..

Raspunsuri (1)

luminita270

acum 9 ani

Anticonceptionalele nu se iau dupa ureche,trebuie consultat medicul ginecolog,pentru ca si acestea pot da reactii adverse si eventual trebuie sa faci cateva analize.Cat despre prezervativ,este o metoda aproape sigura,dar care nu are reactii adverse ca si anticoncept.Daca stai cu teama ca se va rupe prezervativul,nu rezolvi nimic!