FETITA DE 2 ANI SI 10 LUNI

Educatia sexuala

Postata de ducaandreea cu 8 ani in urma.

Buna ziua.
Am si eu o fetita de 2 ani si 10 luni care de vreo doua luni si-a gasit o anumita placere tinandu-si ursuletul sau perinita si mai nou paturica, intre picioare, si se ”joaca” pana transpira foarte rau. am avut ”discutii” cu ea pe tema asta, am certat-o, m-am documentat si apoi am inceput sa ignor distragandu-i atentia...acasa nu mai face decat cand si cand seara la culcare, insa a inceput de trei saptamani gradinita si mi-a spus educatoarea ca are momente cand isi ia cate o jucarie de plus si se retrage intr-un colt unde isi desfasoara activitatea foarte concentrata, fara sa mai raspunda la apelurile educatoarei. a incercat si doamna educatoare sa ii distraga atentia insa se teme ca o vad ceilalti copilasi si nu se stie cum vor reactiona. va rog un sfat referitor la aceasta situatie, cum sa comunic mai usor ca sa inteleaga la varsta ei ca nu ii face bine sa se manifeste in public si incet incet sa o fac sa renunte.
Va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 8 ani

Buna seara.
Va sfatuiesc sa apelati la evaluare si consiliere psihologica.

FreeStyle11

acum 8 ani

Asta e un fel de masturbare, cauza fiind faptul ca ea a descoperit intamplator asta si i-a placut, continuand sa faca acest lucru.O puteti dezobisnui mai greu daca nu stiti cum, sfatul meu fiind sa mergeti cu ea la un psiholog de copii, care va sti cum sa o dezvete de acest obicei, insa nu ii trebuie indusa teama de acest lucru, pt ca in viitor s-ar putea sa nu aiba relatii sexuale normale din frica, parerea mea, acum psihologul e cel care decide cum e mai bine.Sa o duceti la un psiholog mai cu experienta, femeie de preferat, care are experienta destul de bogata cu anumite apucaturi ale copiilor, puteti cauta pe net pe cineva bun, mai ales daca locuiti intr-un oras mare, sansele sunt mult mai mari.