buna

Educatia sexuala

Postata de stick cu 13 ani in urma.

Am un copil de 11 ani si as dori sa stiu daca are vreo problema de marime motiv pentru care as vrea sa stiu ce dimensiuni ar trebui sa aibe. Trebuie sa precizez ca e un pic plinut doar in regiunea abdominala.

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 13 ani

ce marime - inaltime, greutate... la ce va referiti?

elena

acum 13 ani

Cel mai bine ar fi sa-l comparati cu copiii de varsta lui, cu colegii lui de clasa, de exemplu. Daca este cam plinut, aceasta poate fi o problema. Nu ca ar fi bolnav, dar ar putea deveni. Stiti cum se spune, un copil obez, devine un adult obez. Poate avea o problema de acceptare din partea colegilor, poate fi marginalizat din aceasta cauza si poate deveni complexat. Copiii, la scoala, se amuza pe seama celor grasuti, care nu se misca la fel de repede ori care nu arata tocmai bine, le pun tot felul de etichete, porecle. Stiu ca n-ar trebui sa faca asta, dar sunt copii si nu li se poate cere sa gandeasca ori sa se comporte ca adultii. Ar trebui sa lucrati la aceasta problema prin alcatuirea unui meniu corespunzator, prin consultarea unui nutritionist. Il puteti determina sa faca un sport. De alimentatia copiilor mamele sunt responsabile.

ina

acum 13 ani

nu poate fi comparat cu cei de varsta sa pt ca fiecare se dezvolta altfel.

elena

acum 13 ani

Se dezvolta in mod diferit, dar comparatii se pot face. Pai cu cine sa-i compari atunci? Medicii au niste repere in privinta greutatii, inaltimii, taliei.