anticonceptionale

Educatia sexuala

Postata de deiutzza cu 12 ani in urma.

Buna seara.as vrea sa stiu cum e cu minipilulele CERAZETTE.am citit cateva pagini inainte dar nu am aflat raspunsurile pe care le doream.Sper sa ma puteti ajuta.As vrea sa stiu daca pot fi folosite fara controlul unui medic ginecolog si daca pot fi luate nu doar de proaspetele mamici(deoarece unde am citit am vazut ca sunt folosite doar de proaspetele mamici)Si as vrea sa stiu daca le pot folosi si eu fara consultul unui medic ginecolog..Va multumesc anticipat

Raspunsuri (8)

snickeritza

acum 12 ani

pai de ce tii asa mult sa iei acest gen de anticonceptionale???orice fel de anticonceptionale se iau la recomandarea medicului..

deiutzza

acum 12 ani

Stiu mai multe fete care au luat altfel de anticonceptionale si au luat foarte mult in greutate.am fost si la medic si mi-a zis ca el nu imi recomanda anticonceptionale.spunandu-mi ca sar putea sa iau in greutate.mia fost zis de cerazette dar apoi ma repezit si nu prea am inteles ce a vrut sa imi zica cu aceste pastile:)

snickeritza

acum 12 ani

cresterea in greutate depinde de organism...si in principiu depinde de compozitie.

deiutzza

acum 12 ani

ms de raspuns:)

snickeritza

acum 12 ani

eu n-am auzit de anticonceptionalele astea.ar fi poate bine sa mergi la un alt ginecolog

deiutzza

acum 12 ani

sunt niste minipilule care contin hormoni feminini...intrerup si ciclul menstrual si se iau in fiecare zi aproximativ la aceeasi ora.acum am citit pe internet mai multe despre acestea.si am aflat mai multe detalii

snickeritza

acum 12 ani

astea sunt caracteristicile tuturor anticonceptionalelor...exceptie cele care contin si estrogen si progestrogen.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar examenul ginecologic cat si anamneza (urmareste istoricul afectiunilor asociate cat si cele ginecologice). cerazette contine un progestagen (derivat de progesteron) si este indicat persoanelor cu contraindicatii sau efecte adverse la contraceptivele orale combinate (progestativ + estrogeni), varsta peste 45 ani, absenta fumatului, diabet zaharat, obezitate, femeile in perioada alaptarii.
exista si contraindicatii clare: sangerari genitale anormale (nedepistate cu vreo cauza), sarcina, neoplasme genito-mamare.